Pekka Sauri valittiin Suomi-Seura ry:n uudeksi puheenjohtajaksi.

Eilen torstaina 26.10.2023 Suomi-Seuran ry:n uudeksi puheenjohtajaksi on valittu filosofian tohtori Pekka Sauri. Noi-lehden toimitus onnittelee ja toivottaa puheenjohtajalle menestystä uudessa tehtävässä. Toivomme myös, että Ulkosuomalaisparlamentti saa uutta potkua ja uuden positiivisen suunnan jatkaa yhdessä matkaa ulkosuomalaisten ja ulkosuomalaisien Suomi-Seurojen kanssa.

Tässä vielä Pekka Saurin henkilöesittely (kopio Suomi-Seura ry:n vaalitoimikunnan esityksestä):

Pekka Sauri, Suomi

Olen ehdolla Suomi-Seuran hallituksen puheenjohtajaksi alkavalle kaudelle. Koulutustaustani on filosofian tohtori (psykologia) ja eMBA. Viimeksi olen työskennellyt Helsingin kaupungin apulaiskaupunginjohtajana 2003-2017 ja Helsingin yliopiston työelämäprofessorina 2017-2020. Nykyään toimin tietokirjailijana, konsulttina ja hallitusammattilaisena. Hallitustyöskentelystä minulla on kokemusta mm. Mielenterveyden Keskusliiton, Suomen Museoliiton ja Kansanvalistusseura sr:n hallitusten puheenjohtajana, Helsingin Seudun Liikenne -kuntayhtymän (HSL) hallituksen varapuheenjohtajana selä Länsimetro Oy:n hallituksen jäsenenä. Puhun ja kirjoitan suomea, englantia ja ruotsia.

Jos tulen valituksi puheenjohtajaksi, teen parhaani ulkosuomalaisten etujen ja asian edistämiseksi tämän ajan toimintaympäristöön parhaiten soveltuvin tavoin. Toimintaperiaatteeni on laaja yhteistyö kaikkien tahojen kanssa. Asetan Suomi-Seuran käyttöön laajan, puolue- ja aaterajat ylittävän verkostoni. En ole linnoittautunut minkään erityisen näkökannan taakse ja uskon löytäväni Suomi-Seuran tulevaisuuden kannalta hyödyllisimmät ratkaisut avoimessa vuorovaikutuksessa jäsenistön kanssa.Alla lyhyt ansioluetteloni:
Koulutus:
Fil.kand. 1977 (Helsingin yliopisto), Fil.lis. 1980 (Helsingin yliopisto), Ph.D. 1990 (Brunel University, London, UK), EMBA-tutkinto 2014 (Aalto EE, Helsinki).
Viimeaikainen työkokemus:
Apulaiskaupunginjohtaja, Helsingin kaupunki 2003 – 2017
Työelämäprofessori, Helsingin yliopisto 2017- 2020
Hallitusammattilainen ja tietokirjailija 2020-
Luottamustoimet (valikoima):
Kaupunginvaltuutettu, Helsinki 1993 – 2003, 2021-
Kaupunginvaltuuston puheenjohtaja, Helsinki 2001 – 2003
Mielenterveyden keskusliiton (MTKL) puheenjohtaja 2005 – 2014
Kansanvalistusseura sr:n hallituksen puheenjohtaja 2018-
Suomen Museoliitto ry:n hallituksen puheenjohtaja 2018-
Helsingin Seudun Liikenne -kuntayhtymän (HSL) hallituksen varapuheenjohtaja 2021-
Suomen Kuntaliitto, hallituksen jäsen 2022-
Kirjallinen tuotanto (valikoima):
Mielenrauha levottomassa maailmassa 2023
Onnen harha 2022
Etätyö ja monipaikkaisuus Suomessa 2021
Huominen, eilisen sanelema 2020
Julkishallinto ja sosiaalinen media 2019
Kunnat jälkeen soten 2017
Ratkaisemattomien kysymysten kirja 2016
Parempaa kuin seksi (romaani) 2014
Yölinjalla – selviytyjän käsikirja 2004
Politiikan psykologia 2002